Museumtip #36 : Museum Van Loon – Amsterdam

Mijn museumtip van vandaag is het MUSEUM VAN LOON in Amsterdam. Museum van Loon is gevestigd in een oud grachtenpand aan de Keizersgracht in het centrum van Amsterdam. Het huis is ingericht in de sfeer van vroeger met portretschilderijen, meubels, porselein uit de afgelopen eeuwen. In de 17e eeuwse tuin achter het huis bevindt zich het koetshuis.

Inhoudsopgave

Museum Van Loon in Amsterdam

Museum Van Loon in Amsterdam is gevestigd in een oud patriciërshuis. Het was het woonhuis van de familie Van Loon.

Het huis is ingericht in de sfeer van vroeger met portretschilderijen, meubels, porselein uit de afgelopen eeuwen. Achter het huis is een schitterende tuin aangelegd. In de tuin bevindt zich ook het koetshuis.

Je ziet in het museum hoe de familie Van Loon hier vanaf de 17e tot de 20e eeuw leefde. In het museum zijn voorwerpen uit 5 eeuwen te zien. Deze stukken zijn door de familie zijn verzameld. Je ziet meubelstukken, porselein, zilver, kleding, keukenvoorwerpen, rijtuigen en een familiearchief met foto’s, brieven, stamboeken en andere documenten. Het bedrukte behang is van Jurriaen Andriessen en afkomstig uit Kasteel Drakensteyn.

Wie is de familie Van Loon?

De familie Van Loon komt oorspronkelijk uit Loon op Zand. Zij vestigden zich in de 17e eeuw in Amsterdam. Willem Van Loon was in 1602 medeoprichter van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC). Van de familie Van Loon zijn verschillende leden burgemeester van Amsterdam geweest. In de 19e eeuw werd de familie Van Loon in de adelstand verheven.

De eerste bewoner van dit pand aan de Keizersgracht was schilder Ferdinand Bol, een leerling van Rembrandt van Rhijn. Bol woonde hier tot 1680. Het pand is in 1672 ontworpen door architect Adriaen Dortsman.

In 1752 kocht het echtpaar van Hagen-Trip het pand. Zij hebben het huis modern ingericht in Lodewijk XV stijl. Deze stijl is nu nog altijd terug te vinden in het interieur.

In 1884 werd het pand als huwelijkscadeau door de vader van Willem Hendrik, jonkheer Hendrik Van Loon aan Willem Hendrik en zijn vrouw Thora Egidius geschonken. Het echtpaar woonde hier met hun twee kinderen en hun personeel. Willem Hendrik was directeur van de Hope & Co bank, het latere Van Loon & Co. Zijn vrouw was Dame du Palais van toenmalig Koningin Wilhelmina.

Maurits Van Loon was het laatste familielid dat hier woonde. Hij was de achterkleinzoon van Hendrik. Maurits. Hij stichtte de Stichting Van Loon voor restauratie van het huis en om de familiecollectie te bewaren. Het pand werd opengesteld voor publiek. Maurits Van Loon stierf in 2006. Hij was de laatste in de mannelijke lijn. Zijn dochter Philippa is nu voorzitter van de stichting.

De voorkant van Museum van Loon in Amsterdam
De voorkant van Museum van Loon in Amsterdam

Wat is er te zien in Museum van Loon in Amsterdam

In Museum Van Loon 12 ruimtes, verdeeld over 3 verdiepingen, te zien.

Het grote trappenhuis is het hart van het huis met een monumentale trap, die de verschillende woonlagen met elkaar verbindt. In de sierlijke krullen van de van messing gemaakte balustrade zijn de namen van echtpaar Van Hagen-Trip te lezen. Op de vloer ligt marmer.

Het trappenhuis in Museum van Loon in Amsterdam
Het trappenhuis in Museum van Loon in Amsterdam

De Blauwe Salon op de bel-etage is de grote ontvangstsalon. In de hoeken van het plafond zijn de vier jaargetijden afgebeeld. Bewoonster Thora Van Loon bepaalde hier op haar wekelijkse ontvangdag, wie wel of niet aan de koningin werd voorgesteld tijdens haar jaarlijkse bezoek aan Amsterdam.

De Blauwe Salon in Museum van Loon in Amsterdam
De Blauwe Salon in Museum van Loon in Amsterdam

In de eetkamer staat een lange tafel plaats voor 24 personen. Deze kamer is in 17e eeuwse stijl ingericht met imitatie goudleerbehang.

De eetkamer in Museum van Loon in Amsterdam
De eetkamer in Museum van Loon in Amsterdam

De rode salon werd vroeger de Herenkamer of Rooksalon genoemd. Hier trok Willem Hendrik Van Loon zich terug voor een zakelijke bespreking of hij rookte hier met zijn mannelijke gasten een sigaar na een diner. De portretten vertellen de geschiedenis van de familie Van Loon.

De rode salon in Museum van Loon in Amsterdam
De rode salon in Museum van Loon in Amsterdam

De tuinkamer was het privévertrek van Thora Van Loon. Dit was de eetkamer als er geen andere gasten waren.

De tuinkamer in Museum van Loon in Amsterdam
De tuinkamer in Museum van Loon in Amsterdam

De Drakensteynkamer is genoemd naar de wandschilderingen die uit Kasteel Drakensteyn, het huis van H.K.H. Prinses Beatrix komen. Behangselschilderingen zijn typisch Nederlands. Vertrekken werden voorzien van een doorlopende schildering.

De Drakensteynkamer in Museum van Loon in Amsterdam
De Drakensteynkamer in Museum van Loon in Amsterdam

De rode slaapkamer is kleiner dan de kamer aan de andere kant van de gang. Reden: achter de muur waar het bed tegenaan staat bevindt zich de trap. Deze trap gaat naar de voormalige vertrekken van de bedienden. Om de twee deuren in de gang recht tegenover elkaar te kunnen plaatsen en de kamer ook nog symmetrisch te doen lijken, is er een fopdeur aangebracht. Als de deur gesloten is, lijkt het of de deur zich recht tegenover de schoorsteenmantel bevindt. De echte deur is er naast. De decoraties in deze kamer zijn een overgang van rococostijl naar de neoclassicistische Lodewijk XVI stijl.

De rode slaapkamer in Museum van Loon in Amsterdam
De rode slaapkamer in Museum van Loon in Amsterdam

De vogelkamer was in de tijd van de familie Van Loon de kinderkamer. Hier logeerde Maurits met zijn zussen. In de 18e eeuw was dit een bibliotheek. De kamer heeft een hele drukke wandbespanning met exotische vogels.

De vogelkamer in Museum van Loon in Amsterdam
De vogelkamer in Museum van Loon in Amsterdam

De schaapjeskamer was vroeger de logeerkamer. Ook deze kamer heeft een zeer drukke wandbespanning met Indiase sitsenstof. In Frankrijk werden het aan oorspronkelijke ontwerp schapen toegevoegd. Vandaar de naam schapenkamer.

De schaapjeskamer in Museum van Loon in Amsterdam
De schaapjeskamer in Museum van Loon in Amsterdam

De keuken is gevestigd in het souterrain. Hier vind je de opslagkamers, de bodenkamer, waar het zilver werd gepoetst en het dagverblijf van het personeel. Het souterrain was het domein van 10-15 personeelsleden.

De keuken in Museum van Loon in Amsterdam
De keuken in Museum van Loon in Amsterdam

De tuin is geïnspireerd op een tekening van Jacobus Bosch uit 1679. In de tuin staan taxus en buxushagen. De rode beuk is in 1884 door de familie Van Loon geplant.

De tuin van Museum van Loon in Amsterdam
De tuin van Museum van Loon in Amsterdam

Boven het koetshuis bevindt zicht de woning van de koetsier en zijn gezin. Beneden stonden 7-8 rijtuigen en 6 paarden. Hier is nu ruimte gemaakt om thee/koffie met iets lekkers te serveren. Daarnaast staan er een paar rijtuigen en materiaal. Het koetshuis is een rijksmonument.

Het Koetshuis van Museum van Loon in Amsterdam
Het Koetshuis van Museum van Loon in Amsterdam

Wat vind ik van Museum Van Loon in Amsterdam?

Museum Van Loon deed me heel erg denken aan Museum Willet-Holthuysen aan de Herengracht in Amsterdam en Huis Barnaart in Haarlem. Museum Van Loon laat ook het leven van een rijke Amsterdamse familie uit de 17e – 20e eeuw zien. De 12 kamers zijn mooi ingericht en geven een inkijkje hoe een grachtenpand er vroeger uit heeft gezien. Ook de tuin met achterin het koetshuis is schitterend. Bij de kassa liggen gratis boekjes in o.a. Frans en Duits. De Nederlandse en Engelse versie zijn op en omdat de teksten herschreven worden kun je de tekst alleen nog via een QR code via de telefoon lezen. Ik vind het een handig naslagwerk, omdat er veel achtergrondinformatie wordt gegeven. In de kamers staan informatieborden met objectinformatie.

De achterkant van Museum van Loon in Amsterdam
De achterkant van Museum van Loon in Amsterdam

Wil je meer foto’s van Museum van Loon zien, bezoek dan ook mijn andere website.

Praktische informatie

Handige weetjes

  • Er is GEEN lift aanwezig in het museum. Het museum is vanwege de vele trappen niet toegankelijk voor rolstoelgebruikers.
  • WIFI is gratis.
  • Het maken van foto’s zonder flits en statief is toegestaan.
  • Rondleidingen worden op aanvraag gegeven.
  • Je jas en tas kun je in een gratis kluisje in het souterrain opbergen. Hier zijn ook de toiletten.
  • Huisdieren, met uitzondering van geleidehonden zijn niet toegestaan.
  • Je kunt bij de kassa de QR code voor het informatieboekje scannen met informatie over het huis en zijn bewoners.
  • Voor kinderen is er een aparte kindergids beschikbaar. De kinderen worden aan de hand van de kinderen Daisy en Henk meegenomen tijdens een rondje door het huis.
  • In het koetshuis wordt, tegen betaling, koffie/thee met een appelschnitt van Patisserie Kuyt geserveerd.
  • De kamers en het Koetshuis zijn te huur voor een lezing of ontvangst en voor evenementen te huur. Het koetshuis is een officiële trouwlocatie.
De receptie van Museum van Loon in Amsterdam
De receptie van Museum van Loon in Amsterdam

Bereikbaarheid

Tram
Tramlijn 24, uitstaphalte Muntplein.

Metro
Metrolijn 52 (Noord-Zuidlijn), uitstaphalte Metro Station Vijzelgracht.

Auto
Vanaf de A10 ringweg neem je afslag S100 naar het centrum van Amsterdam. Je auto kun je parkeren in de parkeergarages in het centrum van de stad of aan één van de grachten. De dichtstbijzijnde parkeergarage is Parking Prins & Keizer. Een andere mogelijkheid is om je auto bij de P+R in het Olympisch Stadion te parkeren en vandaar per tram verder te reizen naar het centrum. Parkeren in Amsterdam is duur. Je kunt het beste met het openbaar vervoer door Amsterdam reizen.

Openingstijden

Dagelijks: 10.00 – 17.00 uur.

Gesloten op 25 december (1e Kerstdag), 1 januari (Nieuwjaarsdag) en Koningsdag (27 april).
Vanaf 15.00 uur is het museum op 24 december (Kerstavond) en 31 december (Oudejaarsdag) gesloten.

Entree

Volwassenen: € 15,– per persoon.
Kinderen 6 t/m 17 jaar: € 8,50 persoon.
Kinderen tot 6 jaar: gratis.

Museumkaarthouders: gratis.

(Prijzen zijn van 2024).

Powered by GetYourGuide

Adres

Museum Van Loon
Keizersgracht 672
1017 ET Amsterdam

Website

Sociale media

Heb jij nog een goede museumtip? Laat het me weten.

Meer lezen

Boeken over Amsterdam

Wil je nog meer voorpret of je verdiepen in Amsterdam? Dan kan ik je de onderstaande reisgidsen aanraden:

Bewaar op Pinterest
Mijn museumtip is Museum Van Loon aan de Keizersgracht in Amsterdam. In dit grachtenpand zijn volledig ingerichte stijlkamers te zien. Gratis toegankelijk met je museumkaart. Meer over dit museum lees je in dit artikel. Lees je mee? #amsterdam #museumvanloon #museumkaart #museum #jtravelblog #jtravel
Mijn museumtip is Museum Van Loon aan de Keizersgracht in Amsterdam. In dit grachtenpand zijn volledig ingerichte stijlkamers te zien. Gratis toegankelijk met je museumkaart. Meer over dit museum lees je in dit artikel. Lees je mee? #amsterdam #museumvanloon #museumkaart #museum #jtravelblog #jtravel
Mijn museumtip is Museum Van Loon aan de Keizersgracht in Amsterdam. In dit grachtenpand zijn volledig ingerichte stijlkamers te zien. Gratis toegankelijk met je museumkaart. Meer over dit museum lees je in dit artikel. Lees je mee? #amsterdam #museumvanloon #museumkaart #museum #jtravelblog #jtravel
Mijn museumtip is Museum Van Loon aan de Keizersgracht in Amsterdam. In dit grachtenpand zijn volledig ingerichte stijlkamers te zien. Gratis toegankelijk met je museumkaart. Meer over dit museum lees je in dit artikel. Lees je mee? #amsterdam #museumvanloon #museumkaart #museum #jtravelblog #jtravel
Mijn museumtip is Museum Van Loon aan de Keizersgracht in Amsterdam. In dit grachtenpand zijn volledig ingerichte stijlkamers te zien. Gratis toegankelijk met je museumkaart. Meer over dit museum lees je in dit artikel. Lees je mee? #amsterdam #museumvanloon #museumkaart #museum #jtravelblog #jtravel
Mijn museumtip is Museum Van Loon aan de Keizersgracht in Amsterdam. In dit grachtenpand zijn volledig ingerichte stijlkamers te zien. Gratis toegankelijk met je museumkaart. Meer over dit museum lees je in dit artikel. Lees je mee? #amsterdam #museumvanloon #museumkaart #museum #jtravelblog #jtravel
Auteur foto

Welkom op de website van JTravelBlog. Mijn naam is Jaquelien, het gezicht achter de websites JTravelBlog en JTravel.

Bol AlgemeenBol Algemeen

Skyscanner
De zonnigste bestemmingen



Uitgeverij Gegarandeerd Onregelmatig

De Zwerver voor al je reisgidsen en landkaarten
Boekenwereld.com

Deze blog bevat affiliate links. Als je via deze links iets bestelt krijg ik hier een kleine vergoeding voor. Jij betaalt niets extra. Wat een affiliate link inhoudt, vertel ik je in de Disclaimer.

Vind je mijn blogs leuk? Koop dan een virtueel kopje koffie voor me door op de button hieronder te klikken en ik zorg ervoor dat jij kunt blijven genieten van de reisverhalen en reistips op mijn websites.

Handige links

voor het plannen van je reis

Al mijn reistips zijn gratis voor jou beschikbaar. Om mij te helpen om dit gratis voor jou te kunnen blijven doen, werken ik samen met verschillende partners. Als je via een van de onderstaande links iets boekt of koopt, dan ontvang ik een klein percentage van het bedrag. Dit kost jou niks extra, maar wordt door mij zeer gewaardeerd. Meer handige links vind je in het artikel JTravelBlog steunen.

Deel deze blog op sociale media

Foto van Jaquelien

Jaquelien

Welkom op de website van JTravelBlog. Mijn naam is Jaquelien, het gezicht achter de website JTravelBlog en ook achter JTravel. Geboren en getogen in het hoge noorden van Nederland, voor mijn studie Toerisme verhuisd naar Breda en daarna vanwege werk verhuisd naar het westen van Nederland. Een plek waar ik tot op heden nog altijd woon.
Ik neem je mee op reis naar verre oorden en dichtbij met reisverslagen en informatie over bestemmingen en geef je reisinspiratie en handige reistips. Ga je mee op pad?

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Volg JTravelBlog op Instagram

Copyright © 2018-2025 JTravelBlog.nl

Scroll naar boven